Urządzenie do sprawdzania poprawności wykonania gwintu

Kontrola gwintu

W bardzo wielu przypadkach musimy mieć pewność, że wykonany gwint jest poprawny, czyli umożliwia wkręcenie śruby oraz posiada odpowiednią klasę dokładności. Szczególnie istotne jest to w momencie, gdy element wcześniej musi być gdzieś zamontowany i podczas wkręcania śruby w gwintowany otwór występuje opór, który uniemożliwia poprawne wkręcenie.

Jednym z prostych sposobów kontroli jest wcześniejsze sprawdzenie gwintu ręcznym sprawdzianem, ale problem pojawia się, gdy tych elementów mamy dużo i ręczne sprawdzanie jest długotrwałe. Tu z pomocą może przyjść urządzenie, które szybko wkręca i wykręca sprawdzian w otwór. Przy zacięciu się w czasie wkręcania, sygnalizuje operatorowi, że gwint jest uszkodzony, a element powinien być powtórnie nagwintowany lub wycofany z dalszej produkcji.

Stanowisko może być przystosowane do kilku rodzajów elementów i w szybki sposób przezbrojone na inny element. Można je również uzbroić w różne wielkości sprawdzianów i sprawdzać różne wielkościowo gwinty. Również kierunek gwintu nie stanowi problemu - czy prawy lub lewy oraz czy metryczny lub calowy. Zastosowanie PLC z serwonapędami zapewnia dużą dowolność programowania urządzenia w przyszłości oraz szybkie przystosowanie urządzenia do nowych zadań.


Kontrola gwintu