Nowe możliwości: Praca inżyniera w chmurze

Coraz więcej firm wykorzystuje dostępne na rynku narzędzia informatyczne przeznaczone do zarządzania organizacją przedsiębiorstwa, projektowania czy planowania potrzeb produkcyjnych. Inżynieria jest więc nieodłącznie związana z IT, a coraz mocniejsze komputery pozwalają uzyskiwać dokładniejsze obliczenia w znacznie krótszym czasie. Proces projektowania stał się znacznie sprawniejszy: dziś wykonanie modelu składającej się z kilkuset elementów maszyny nie stanowi żadnego problemu.

Największą wadą nowych rozwiązań jest koszt wyposażenia stanowiska pracy. Komputer oraz niezbędne inżynieryjne oprogramowanie są bardzo kosztowne, dlatego firmy chętnie szukają tańszych rozwiązań. Jednym z nich jest projektowanie z wykorzystaniem chmury. Na czym ono polega? Na tym, że całe zaplecze informatyczne zapewnia dostawca oprogramowania. Użytkownik (w tym przypadku projektant) potrzebuje jedynie stabilnego łącza internetowego. Logując się do swojego konta w programie, inżynier ma od razu podgląd całej swojej pracy. Możliwa jest więc praca na dowolnym urządzeniu - komputerze, tablecie czy nawet smartfonie. “Zwykły” laptop oraz przeglądarka internetowa w zupełności wystarczą do projektowania nawet najbardziej skomplikowanych urządzeń.
Ogromną zaletą inżynieryjnego oprogramowania w chmurze jest model rozliczenia. Miejsce kosztownej licencji zajął miesięczny abonament w rozsądnej cenie. Pozwala on na pełną elastyczność: w dowolnym momencie można dokupić abonament dla nowych użytkowników; można też w każdej chwili z niego zrezygnować.



Obecnie pracujemy na oprogramowaniu Onshape: Full-Cloud 3D CAD . Pierwsze wrażenie jest jak najbardziej pozytywne. Program działa niezwykłe płynnie nawet przy bardzo dużych modelach, a możliwość śledzenia zmian oraz automatyczny zapis pozwala na pełen komfort pracy, bez obawy o utratę wielogodzinnej pracy, co docenią wszyscy, którzy mają doświadczenia z innymi programami CAD. Jest niezwykle pomocny w codziennej pracy - nie tylko pozwala tworzyć skomplikowane modele i projekty, ale ułatwia pracę zespołową oraz usprawnia przepływ informacji w kontakcie z klientami. Wystarczy po prostu zalogować się do programu, aby w czasie rzeczywistym obserwować postęp prac.
Co najważniejsze, twórcy programu nie spoczęli jednak na laurach. Narzędzie jest nieustannie doskonalone - cały czas dodawane są nowe funkcje, dzięki którym program jeszcze lepiej zaspokaja software’owe potrzeby inżynierów i projektantów.

Wniosek jest krótki: z przyjemnością pozostaniemy “w chmurach”!
Maciej Kondracki
05 Październik 2016