Roadshow Cobot - czyli roboty kolaboracyjne w praktyce

Historyczne - pierwsze publiczne wystąpienie na którym mieliśmy okazję zaprezentować nasze realizacje z robotami kolaboracyjnymi. Wydarzenia tego typu są atrakcją dla zainteresowanych i przyszłych użytkowników ze względu na możliwość zapoznania się z robotami kolaboracyjnymi w praktyce. Po sali jeździł bez przerwy Mirek, autonomiczny robot mobilny firmy MiR, pod ścianą górował swoimi rozmiarami, nowy model firmy Universal Robots - UR20, a po jego prawej stronie stało nasze stanowisko - roboty UR3e oraz UR16e, a za nimi telewizor wyświetlający nagrania z naszych realizacji.



Od prawej: UR20, UR3e, UR16e





Wydarzenie rozpoczęło się od kawy oraz prelekcji firmy Procobot, prezentującej ofertę robotów MiR oraz Universal Robots, które co ciekawe pochodzą z jednej Duńskiej miejscowości i niejednokrotnie są wdrażane wspólnie, kiedy to robot autonomiczny wozi na sobie ramię robota kolaboracyjnego. Po kolejnej przerwie kawowej przyszedł czas na nasz występ, gdzie zaprezentowaliśmy wszystkie dotychczasowe realizacje z robotami kolaboracyjnymi. Samo ramię jest komponentem stanowiska, aby je wykorzystać w praktyce należy wyposażyć je w narzędzie oraz zapewnić przepływ materiałów. Naszą rolą właśnie jest opracowanie, od podstaw, stanowiska gotowego do zastąpienia operatora - odciążenia ludzi od żmudnej, powtarzalnej pracy.



Na slajdzie widoczne są zapakowane coboty UR10e, nazwane Kajko i Kokosz,
które pracują niestrudzenie bez wygrodzenia w jednej z opolskich fabryk.





Paletyzacja, montaż, pakowanie - to zakres pracy robotów z naszych realizacji, w każdym z projektów opracowaliśmy własny chwytak, pełen koncept stanowiska, niejednokrotnie pracowaliśmy wspólnie z klientem nad aranżacją przepływu materiałów aby usprawnić proces produkcji. Stanowiska często oprócz ramienia wymagały systemu automatyki, wykorzystującego: systemy wizyjne, pneumatykę, serwonapędy, podajniki taśmowe lub grawitacyjne. Najmniej naszpikowanym dodatkowymi komponentami stanowiskiem jest widoczne powyżej rozwiązanie, wyprodukowane w dwóch kopiach - Kajko i Kokosz. Stanowisko to wykorzystuje wyłącznie robota kolaboracyjnego, którego funkcjonalność rozszerzyliśmy o zakres PLC oraz HMI. Finalnie poza kontrolerem robota znajdują się wyłącznie czujniki, kolumna sygnalizacyjna oraz zawory elektropneumatyczne.



Na slajdzie widoczny jest panel uczenia, a na nim toolbar URCaps, opracowany przez nas.
Umożliwia on edycję zapełnienia regału, otwieranie oraz zamykanie chwytaka, jak również wyświetla OEE oraz ilość sztuk wyprodukowanych w obecnej i poprzedniej zmianie.



Największą zaletą robotów kolaboracyjnych jest zdolność wykrycia kontaktu z otoczeniem. Ta funkcjonalność ma dwa zastosowania - po pierwsze zabezpieczenie ludzi przed uszczerbkiem na zdrowiu, a po drugie adaptację do otoczenia. Adaptacja ta polegać może na: zmianie pozycji pobrania/odłożenia komponentu w oparciu, dostosowanie kąta/przechylenia komponentu do rzeczywistości, jak również do pracy z odpowiednią siłą podczas szlifowania czy gradowania.



Cobot UR3e z chwytakiem palczastym, przez całe wydarzenie przekładał klocki z płaskiego rozłożenia do pionowej wieży i z powrotem. Opracowanie programu od zera, zajęło nam zaledwie 30 minut.



Duże zainteresowanie przy stanowisku pojawiło się po prelekcjach, na ostatnim etapie wydarzenia, kiedy przy ramionach robotów, uczestnicy mogli dopytać zarówno nas jak i ekspertów z firmy Procobot, o szczegóły techniczne oraz możliwości. Obecność kadry technicznej sprawiła, że uczestnicy oprócz odpowiedzi mogli uzyskać praktykę, w postaci sprawdzenia na żywo jak używać tych urządzeń, jak wprowadzić daną funkcjonalność i jak to wygląda na interfejsie panelu uczenia.





Dla nas całe wydarzenie zaczęło się dzień wcześniej, kiedy to Wrocławski Hotel Terminal umożliwił nam wieczorem rozłożenie się na miejscu. Podczas rozkładania sprzętu wykorzystaliśmy projektor aby wziąć udział w piłkarskich emocjach podczas meczu Szkocja - Szwajcaria...





...a siły dodały nam gargantuicznych rozmiarów kawałki pizzy, których z jakiegoś powodu nie byliśmy w stanie skonsumować na raz 🙂





Serdeczne podziękowania dla firmy Procobot za organizację wydarzenia jak również udostępnienie telewizora i ramion robotów w celach demonstracyjnych!
Poniżej znajduje się galeria zdjęć - dziękujemy za uwagę 🥳




Przemysław Krupiarz
1 Lipiec 2024