Lubicie nasz generator sworzni?
My bardzo!

Generator powstał w czasach, gdy Onshape nie oferował możliwości tworzenia konfigurowalnych części, ani tym bardziej wstawiania części znormalizowanych prosto z biblioteki. Niby zamodelowanie sworznia nie zajmuje dużo czasu... ale gdy tych sworzni jest więcej (jak np. było w modelach podnośników nożycowych
Sworznie - tak jak inne części znormalizowane i zakupowe można bezpłatnie ściągnąć z internetu. Metoda prosta, ale czasochłonna: znaleźć, ściągnąć, zaimportować, zmienić nazwę.


Dzisiaj mamy jeszcze jedną ciekawą opcję: możemy wykorzystać możliwość tworzenia konfigurowalnych części. Modelujemy raz, potem zmieniamy parametry. Na dłuższą metę jest to rozwiązanie lepsze niż każdorazowe szukanie potrzebnego nam sworznia. Tworzymy spójną bibliotekę. Lepiej… ale żeby mieć funkcjonalną bibliotekę trzeba jednak trochę wysiłku w to włożyć. Mamy różne rodzaje sworzni, dodatkowo z jednych średnic korzystamy częściej, innych nie potrzebujemy wcale. Czasem potrzebujemy także sworzni nietypowych, wykonywanych zgodnie z rysunkiem. Konfigurator Onshape pozwala uporać się ze wszystkimi tymi zagadnieniami: możemy zrobić osobne konfiguracje do różnych norm, możemy wygaszać niepotrzebne nam operacje. A biblioteki nie musimy budować od razu całej, tylko dodawać do niej sukcesywnie sworznie tworzone, gdy ich potrzebujemy. W tym rozwiązaniu widzę dwa minusy:

  • • dopóki nie mamy gotowej bazy, za każdym razem musimy sprawdzić dokładne wymiary sworznia w odpowiedniej normie
  • • nietypowe sworznie sprawią, że biblioteka będzie nieuporządkowana


Wiemy, że takie proste czynności generują duże ilości godzin. Nasz program zaoszczędził nam już sporo czasu, mimo że miał pewne ograniczenie. Do tej pory można było z jego pomocą uzyskać tylko sworznie zgodne z normą DIN 1444 - czyli sworznie z łbem.



Wykorzystywanie obecnej wersji pokazało, że musimy go zmienić i wyposażyć w nowe funkcje. Postanowiliśmy rozwinąć nasz generator o sworznie bez łba, sworznie z płytkami zabezpieczającymi oraz możliwość generowania sworzni wg własnych wymiarów. Oszczędzamy dzięki temu nie tylko czas szukania informacji o wymiarach i modelowania, ale również zyskujemy bardziej przejrzyste part studio - zamiast kilku szkiców i operacji mamy jedną operację. A jak już zaczęliśmy poprawiać to przy okazji dodaliśmy możliwość zrobienia wycięcia we współpracujących blachach i wprowadziliśmy odpowiednie nazwy. Obecne rozwiązanie bardzo usprawnia proces projektowania i modelowania. Oszczędzamy bardzo dużo czasu przy wykonywaniu prostych czynności - nie ma nic twórczego w rysowaniu kilku sworzni na modelu :-) a raczej staje się to nudne. Więcej możecie zobaczyć na filmiku poniżej:


Dajcie znać czy wam się podoba oraz co jeszcze byście chcieli dodać do takiego konfiguratora.

Link do featureScriptu:
OnShape

Urszula Wachulska
6 Grudzień 2018