Spoiny - rozwijamy narzędzia Onshape


Staramy się ułatwiać sobie pracę, skracać czas wykonywania monotonnych zajęć oraz szukać możliwości zaoferowania naszym klientom nowych rozwiązań. Po krótkiej naradzie postanowiliśmy stworzyć narzędzie, które przyniesie korzyści nie tylko nam - konstruktorom, ale również technologom u naszych podwykonawców i klientów. Po raz kolejny pomaga nam w tym Onshape - dając możliwość tworzenia własnych funkcji za pomocą feature scriptu. Pierwsze prace za nami, widać już kierunek w którym zmierzamy. Przedstawiamy Wam prototyp narzędzia do rysowania spoin w modelach 3D.


Ale po co to wszystko?

Przecież spoiny zaznacza się na rysunku, nie traci się czasu na modelowanie a i tak wszyscy wiedzą o co chodzi. No i jest w tym trochę racji - z punktu widzenia konstruktora. Ale spójrzmy szerzej - na cały proces wytwarzania elementów - proponowane rozwiązanie bardzo przyśpieszy cały proces przygotowania dokumentacji oraz wykonania elementu.

Aspekt technologiczny

Wykonanie dokumentacji to nie tylko praca konstruktorów. W dalszym etapie nad dokumentacją pracują m. in. technolodzy. Nadają odpowiednie naddatki na cięcie i obróbkę, sprawdzają czy pomysły konstruktorów na pewno da się wprowadzić w życie i jak to zrobić przy wykorzystaniu dostępnych w zakładzie maszyn. Oto co możemy usprawnić w procesie przygotowania dokumentacji spawalniczej:
- uzyskujemy rzeczywiste wymiary blach: ukosy w odpowiednich miejscach, zmniejszenie wymiarów gabarytowych w przypadku spoin z rowkiem. Porównajcie sami na rysunku poniżej: (po lewej widok blachy przygotowanej do spawania, po prawej widok blachy jaki uzyskamy zaznaczając spoinę tylko na rysunku)


- masę spoin możemy odczytać z modelu - na tej podstawie możemy oszacować potrzebną ilość drutu spawalniczego oraz czas wykonania spoiny


- przy złączach spawanych, które wymagają badań konieczne jest nadanie im numerów. Feature script nadaje spoinom nazwy, z dopisanym numerem nadanym podczas modelowania - całość łatwo przenieść na rysunek i zebrać w formie tabeli.


Aspekt konstrukcyjny

Więc co z konstruktorami? Muszą spędzić troszkę więcej czasu nad modelem (niewiele, ale jednak…), wygenerować listę spoin z masami i numerami. Tylko nowe obowiązki? Nic bardziej mylnego - oto co dajemy w zamian:
- dzięki wizualizacji spoin łatwiej sprawdzić czy są odpowiednie dojścia do wykonania tych połączeń. Konstruktorzy musieli to przewidzieć także oznaczając spoiny tylko na rysunkach - widząc spoiny na modelu będzie to łatwiejsze. Zmniejszy się też ryzyko pomyłki, zwłaszcza przy bardziej złożonych konstrukcjach. Chcemy, aby w przyszłości nasz program miał bazę danych zgodną z instrukcjami technologicznymi spawania (WPS) danego zakładu, co dodatkowo ułatwi nadawanie spoin.
- kiedyś to konstruktorzy musieli określać numerację spoin, podawać ich masy. Dzisiaj - w zależności od firmy, należy to do obowiązku konstruktorów lub technologów. Z feature scriptem nie ma potrzeby ręcznej numeracji czy liczenia masy.
- łatwiej będzie sprawdzić czy nie ma kolizji np. ze śrubami, elementami współpracującymi - co szczególnie docenią mniej doświadczeni pracownicy.


Aspekt edukacyjny

Tworząc bardziej rzeczywisty model konstrukcji spawanych od razu widzimy jak dany element będzie wykonywany. Będzie to pomocne przy wdrażaniu młodych pracowników czy stażystów.

Aspekt wizualny

Z punktu widzenia dokumentacji - najmniej istotny. Ale mając już gotowy model możemy tworzyć bardziej realistyczne wizualizacje naszych konstrukcji, porównajcie sami:


Plany na przyszłość

Nasz program na razie ma wiele ograniczeń - chcieliśmy na nim przetestować nasze pomysły i poznać zdanie innych konstruktorów oraz technologów.
Po pierwszych testach widzimy wiele zastosowań w których się sprawdzi nasz skrypt i chcemy go rozwijać. Przede wszystkim umożliwimy stosowanie go do blach nachylonych pod dowolnym kątem względem siebie oraz rozbudujemy go o pozostałe typy spoin.
W trosce o odpowiedni poziom merytoryczny zaprosiliśmy do konsultacji inżynierów spawalników.
Póki co, dane geometryczne spoin można wpisywać przy generowaniu spoin. Ale chcemy, aby te dane oraz ograniczenia w ich stosowaniu były zawarte w pliku csv. Zapewni to łatwe dopasowanie spoin do różnych technologii, zgodnie z wymaganiami i możliwościami klientów.
W dalszej kolejności planujemy rozbudowę o inne typy spoin oraz o spoiny wg innych norm.

Przy rozwijaniu skryptu czeka nas jeszcze dużo pracy - ale już dziś zapraszamy do testowania. Jeśli macie jakieś uwagi dotyczące działania lub pomysły na to, co warto byłoby jeszcze wprowadzić zapraszamy do kontaktu.
Skrypt znajdziecie pod linkiem: Skrypt
Jeśli czytają nas entuzjaści Onshape feature scriptu - jesteśmy otwarci na współpracę przy pisaniu pozostałych funkcji. Nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, na pewno można coś w naszym kodzie poprawić - może zrobimy to razem?

Urszula Wachulska
04 Listopad 2018