Staramy się ułatwiać sobie pracę, skracać czas wykonywania monotonnych zajęć oraz szukać możliwości zaoferowania naszym klientom nowych rozwiązań. Po krótkiej naradzie postanowiliśmy stworzyć narzędzie, które przyniesie korzyści nie tylko nam - konstruktorom, ale również technologom u naszych podwykonawców i klientów. Po raz kolejny pomaga nam w tym Onshape - dając możliwość tworzenia własnych funkcji za pomocą feature scriptu. Pierwsze prace za nami, widać już kierunek w którym zmierzamy. Przedstawiamy Wam prototyp narzędzia do rysowania spoin w modelach 3D.
Przecież spoiny zaznacza się na rysunku, nie traci się czasu na modelowanie a i tak wszyscy wiedzą o co chodzi. No i jest w tym trochę racji - z punktu widzenia konstruktora. Ale spójrzmy szerzej - na cały proces wytwarzania elementów - proponowane rozwiązanie bardzo przyśpieszy cały proces przygotowania dokumentacji oraz wykonania elementu.
Wykonanie dokumentacji to nie tylko praca konstruktorów. W dalszym etapie nad dokumentacją pracują m. in. technolodzy. Nadają odpowiednie naddatki na cięcie i obróbkę, sprawdzają czy pomysły konstruktorów na pewno da się wprowadzić w życie i jak to zrobić przy wykorzystaniu dostępnych w zakładzie maszyn. Oto co możemy usprawnić w procesie przygotowania dokumentacji spawalniczej:
- uzyskujemy rzeczywiste wymiary blach: ukosy w odpowiednich miejscach, zmniejszenie wymiarów gabarytowych w przypadku spoin z rowkiem. Porównajcie sami na rysunku poniżej: (po lewej widok blachy przygotowanej do spawania, po prawej widok blachy jaki uzyskamy zaznaczając spoinę tylko na rysunku)
- masę spoin możemy odczytać z modelu - na tej podstawie możemy oszacować potrzebną ilość drutu spawalniczego oraz czas wykonania spoiny
- przy złączach spawanych, które wymagają badań konieczne jest nadanie im numerów. Feature script nadaje spoinom nazwy, z dopisanym numerem nadanym podczas modelowania - całość łatwo przenieść na rysunek i zebrać w formie tabeli.
Więc co z konstruktorami? Muszą spędzić troszkę więcej czasu nad modelem (niewiele, ale jednak…), wygenerować listę spoin z masami i numerami. Tylko nowe obowiązki? Nic bardziej mylnego - oto co dajemy w zamian:
- dzięki wizualizacji spoin łatwiej sprawdzić czy są odpowiednie dojścia do wykonania tych połączeń. Konstruktorzy musieli to przewidzieć także oznaczając spoiny tylko na rysunkach - widząc spoiny na modelu będzie to łatwiejsze. Zmniejszy się też ryzyko pomyłki, zwłaszcza przy bardziej złożonych konstrukcjach. Chcemy, aby w przyszłości nasz program miał bazę danych zgodną z instrukcjami technologicznymi spawania (WPS) danego zakładu, co dodatkowo ułatwi nadawanie spoin.
- kiedyś to konstruktorzy musieli określać numerację spoin, podawać ich masy. Dzisiaj - w zależności od firmy, należy to do obowiązku konstruktorów lub technologów. Z feature scriptem nie ma potrzeby ręcznej numeracji czy liczenia masy.
- łatwiej będzie sprawdzić czy nie ma kolizji np. ze śrubami, elementami współpracującymi - co szczególnie docenią mniej doświadczeni pracownicy.
Tworząc bardziej rzeczywisty model konstrukcji spawanych od razu widzimy jak dany element będzie wykonywany. Będzie to pomocne przy wdrażaniu młodych pracowników czy stażystów.
Z punktu widzenia dokumentacji - najmniej istotny. Ale mając już gotowy model możemy tworzyć bardziej realistyczne wizualizacje naszych konstrukcji, porównajcie sami:
Nasz program na razie ma wiele ograniczeń - chcieliśmy na nim przetestować nasze pomysły i poznać zdanie innych konstruktorów oraz technologów.
Po pierwszych testach widzimy wiele zastosowań w których się sprawdzi nasz skrypt i chcemy go rozwijać. Przede wszystkim umożliwimy stosowanie go do blach nachylonych pod dowolnym kątem względem siebie oraz rozbudujemy go o pozostałe typy spoin.
W trosce o odpowiedni poziom merytoryczny zaprosiliśmy do konsultacji inżynierów spawalników.
Póki co, dane geometryczne spoin można wpisywać przy generowaniu spoin. Ale chcemy, aby te dane oraz ograniczenia w ich stosowaniu były zawarte w pliku csv. Zapewni to łatwe dopasowanie spoin do różnych technologii, zgodnie z wymaganiami i możliwościami klientów.
W dalszej kolejności planujemy rozbudowę o inne typy spoin oraz o spoiny wg innych norm.
Przy rozwijaniu skryptu czeka nas jeszcze dużo pracy - ale już dziś zapraszamy do testowania. Jeśli macie jakieś uwagi dotyczące działania lub pomysły na to, co warto byłoby jeszcze wprowadzić zapraszamy do kontaktu.
Skrypt znajdziecie pod linkiem: Skrypt
Jeśli czytają nas entuzjaści Onshape feature scriptu - jesteśmy otwarci na współpracę przy pisaniu pozostałych funkcji. Nie jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, na pewno można coś w naszym kodzie poprawić - może zrobimy to razem?